icon_white_edit
icon_white_mail
icon_white_search
icon_white_tree
icon_white_home


A je to

  

 

Dnes ráno dorazila na naši zahradu početná skupina studentů z Letohradského soukromého gymnázia v čele s paní profesorkou Šemberovou – Vávrovou. Všichni byli vybaveni pracovním oblečením, ale zdaleka ne všichi si asi uměli představit, co je vlastně čeká. Začali jsme zostra – rozcvičkou, při které bylo třeba předat si v kruhu smyčku bez použití rukou. I mozek bylo třeba rozcvičit. O to se postarala Adéla Hrubá svým povídáním o permakultuře, zamyšlením nad tím, jak si vlastně pořizujeme jídlo a jaké dopady to má na životní prostředí. Nechtěli jsme ale moc času trávit pasivním nasloucháním, a tak následovalo jen rychlé připomenutí základních pravidel pro hospodaření s půdou a pěstování plodin a pak už se zapojili sami studenti.

 

Nejprve plánování, pak tvrdá práce s rýčem či motykou. Záhon byl už pěkně zaplevelený a tak bylo na jeho vyčištění potřeba vynaložit dost sil. A přitom bylo ještě třeba dát pozor na to, aby v záhoně zůstaly zachovány trvalky, jako třeba libeček nebo jahody. Po těžké práci svačina chutnala ještě lépe než obvykle. A pak už zbývala ta příjemnější část úkolu. Skupina vyměřovačů vytyčila cestičky, na vysypání jsme použili štěpku, a když ta došla, parta opravdu silných chlapů navozila ploché kameny.

 

 

Studenti se pak rozdělili na skupinky a každá skupinka si vybrala vhodné plodiny a osela vymezenou část záhonu. Výsledek byl nádherný a snad všichi pocítili uspokojení nad tím, jakou proměnu záhon díky nim prodělal. Ale čas rychle utekl a už bylo třeba myslet na odjezd autobusu. Studentům i pedagogům LSG moc děkujeme a těšíme se, že se všichni opět sejdeme na zahradě po prázdninách, aby si mohli také užít plody své práce. 

 

více fotografií zde