icon_white_edit
icon_white_mail
icon_white_search
icon_white_tree
icon_white_home


Podzimní exkurze

  

Načerpat inspiraci a energii v šedivých podzimních dnech jsme se rozhodly v úrodném kraji kolem Litoměřic. V plánu jsme měly navštívit Dvůr Vyšínek a Statek na soutoku. V počtu pěti jsem nasedly do dvou aut a vyrazily směr Praha, kde naši partu doplnila Kristina. A vyrazily jsem směr Louny.

 

 

Nejprve jsme navštívily statečnou farmářku Alenu Karafiátovou, která obhospodařuje farmu po předcích ve Vyšínku. Když jsme vstoupily do dvora, ohromila nás jeho rozloha. Paní Alena nás seznámila s historií místa a své rodiny, provedla nás hospodářskými objekty a mohly jsme se pozdravit se všemi zvířecími obyvateli. Koně, zvědaví na vetřelce, nás přišli z pastvy zkontrolovat. Krocan se naparoval, abychom mohly obdivovat jeho krásné peří, zato krůta po nás nelibě pokřikovala. Raději jsme opustily prostor a přešly ulici do zeleninové zahrady, na které paní Alena pěstuje biozeleninu pro své farmářské bedýnky. Ještě i teď na podzim bylo co sklízet – kadřávek, dýni, řapíkatý celer, ohromnou mrkev... Moc děkujeme za pozvání do domu a příjemné posezení u moštu a buchty. Strýc paní Aleny nám vyprávěl o své životní pouti přes Austrálii, Kanadu a USA zpět do vlasti, musel to být opravdový dobrodruh. Už se moc těšíme, až vyjde jeho kniha vzpomínek. Jen jsem opravdu nechápali, kdy má paní Alena čas na pečení - práce na farmě musí zvládat s minimální pomocí a navíc aktivně pomáhá místní komunitě řešit její problémy.

 

 

Pak už byl čas přemístit se Českých Kopist. S Jaroslavem Lenhartem jsme se seznámily na konferenci o zahradní terapii a neváhaly jsem využít jeho pozvání na Svobodný statek na soutoku. Musím říct, že nás opravdu ohromilo, jaký rozsah mají obě aktivity, které Jaroslav řídí – ať už je to komunitní dům Camphill – sociální podnik, který pomáhá osobám se speciálními potřebami, nebo zemědělský podnik, který je samostatným projektem ale se sociálním podnikem samozřejmě úzce kooperuje. Nadchla nás architektura komplexu, trochu jsme záviděly obrovský skleník na bylinkové zahradě, prohlédly jsme si chráněnou dílnu s tkalcovskými stavy a připravovanou dílnu na výrobu svíček. Jaroslav obsloužil příchozí zákazníky a my se mezitím porozhlédly po příručním skladě zeleniny. Neodolaly jsme a nakoupily jablka, hrušky i česnek. Tou dobou už začínala být venku opravdu nepříjemná zima, a tak jsme rády poseděly ve společenské místnosti u hrnku bylinkového čaje a přitom jsme obdivovaly kresby jednoho z klientů komunitního domu a vedly se řeči. Jaroslav nás pak ještě zavedl na obhlídku polností – na koloběžce přitom vyvinul takovou rychlost, že mu naše auta sotva stačila. Ať se vám nadále daří alespoň tak jako dosud, šťastní obyvatelé Camphillu!

 

A pak honem do Litoměřic, čeká na nás penzion La Karotka! Provedly jsme rychlý průzkum (některé z nás pouze v sousední vinotéce – ale i tam jsme získaly veškeré potřebné informace), navečeřely se v restauraci Dobrá bašta a večer jsme uzavřely ochutnávkou vínka na pokoji. A ráno honem domů, návrat do reality všedního dne. Tak zase někdy příště...

 

Více informací o navštívených místech najdete na http://www.dvurvysinek.eu/ a  http://www.svobodny-statek.cz/bio-dynamicke-zemedelstvi/