březen

 

Zahrada se po zimě pomalu probouzí ze spánku a čeká na jarní sestřih. První vlaštovky spolu s dobrovolníky z hmyzí říše už na zahradě pracují - ostříhaly stromky a kaře a odstranily uhynulé rostliny. V altánu už je opět stůl a lavice. 

 

 

 

 

 

FARMÁŘSKÉ TRHY

 

 

V neděli 15. 3.  jsme zahájili letošní sezónu na doudlebských farmářských trzích. Přišlo hodně lidí a my jsme rozdávali letáčky s pozvánkou na naše další akce v průběhu roku a s receptem na výbornou vajíčkovou pomazánkou. Zájemci se mohli jít podívat na naši stále ještě po zimě trochu neučesanou zahradu, řipravený jsme měly i malý workshop - tvorbu mechových figurek a dekorací. Seznam akcí najdete pod záložkou Kalendář akcí a recept na pomazánku je zde:

 

POMAZÁNKA S VEJCI A ZELENOU A LEHCE PIKANTNÍ…ŘEŘICHOU!

ingredience:

2 vejce vařená na tvrdo

1 lžíce másla

špetka soli

¼ menší cibule

1 kostka taveného sýru (ApetitoŽeletava)

1 lžička hořčice

1 lžíce majonézy (nebo zdravějšího jogurtu)

řeřicha

 

postup: 

Vejce rozkrojíme, žloutky vyjmeme, bílky nasekáme nadrobno. Žloutky utřeme v misce se lžící másla a špetkou soli, vmícháme nadrobno nakrájenou cibuli, jeden tavený sýr, ochutíme lžičkou hořčice a pomazánku zředíme lžící majonézy nebo bílého jogurtu. Podle chuti ještě osolíme. Nakonec lehce vmícháme čerstvou řeřichu, která pomazánce dodá jemně pikantní chuť.

 

pamatujeme si: Řeřicha setá (Lepidium sativum) byla původně pěstována v Egyptě a v Mezopotámi; během antické doby se dostala do Evropy a Asie. Patří do čeledi brukvovitých. Ke konzumaci jsou určeny její lístky, které vyrůstají již několik dní po vysetí. Mají štiplavou chuť, která připomíná křen nebo ředkvičky.  V drobounkých řeřichách je neuvěřitelný zdroj zdraví – prospěšná je hlavně našim ledvinám a močovým cestám. Ideální součást jarní očistné kůry.

 

 

 

PRVNÍ JARNÍ BRIGÁDA

 

Na pátek a sobotu 20. a 21. března (už příští víkend!!!) jsme naplánovali první Jarní brigádu. Chceme se sejít a za dva dny udělat kus práce, popovídat si a opéct něco na ohni. Slíbený máme i mini workshop - jak vytvořit zahradní sluneční hodiny. Přijďte nám pomoci nebo se zastavte na kus řeči! Moc rádi uvidíme vás i vaše děti. 

 

Takže:

Kdy? V pátek 20. 3. a v sobotu 21. 3. vždy od 9:00 až do konce sil.
Kde? Na komunitní zahradě při zámku v Doudlebách nad Orlicí.
Co na sebe? Oblečení na ven podle počasí. Oblečeni, které si můžete umazat od hlíny. Pevnou obuv. 
Co za to? Dobrý pocit, přijemnou společnost, pochvalu, občerstveni.
 Zkuste nám dát vědět, zda dorazíte - zajistit musíme dostatek rýčů i špekáčků:-)
 

Zpracováno systémem WEBEasy od firmy TH SOFT. Vytištěno ze stránek www.zahradyusplavu.cz 22. 10. 2021, 14:24