Zahradní terapie - 1.díl

Program začal prohlídkou okolí zámku s babiččiným dvorečkem a přirodovědným muzeem.  Určitě návštěvníky zaujala, ještě na zámku nikdy nebyli a navíc se prohlídky ujal sám pan Dujka, jehož skvělé vypravěčské schopnosti dobře známe. Chvilku odpočinku po prohlídce jsme využili na rychlé seznámení a krátké povídaní o vzniku naší zahrady.  Pak už se návštěvníci vrhli na vybrané pracovní úkoly - mohli volit mezi sběrem bylinek na sušení, opatrným pletím permakulturního záhonu nebo vyměřováním a oséváním dolní terasy.

 

Klientům PDZ vydatně pomáhali i jejich patroni ze Střediska duševního zdraví. Společnými silami se tak podařilo vyměřit na dolní terase čtyři souběžné pruhy a osít je střídave svazenkou, afrikány, jetelem krvavým  a měsíčkem. Ve speciálních sáčcích na bylinky je k sušení připraven heřmánek, estragon, saturejka. Sprška, která se přihnala před oběděm, nám bohužel zabránila ve sběru pokračovat. Nejsložitější byla asi práce v permakulturním kruhu - poznat a opatrně vysvobodit kulturní plodiny z houští bylo trochu dobrodružné.

 

Při práci pořádně vyhládne a tak jsme se všichni těšili na oběd. Náš venkovní sporák sice nejprve stávkoval, ale Boženka ho nakonec přemluvila a tak zelňačka nakonec byla. Boži, děkujeme! Ti nejvytrvalejší zůstali i po obědě a pokračovali v práci v permakulturním kruhu a dokonce se pustili i do pletí "pahorku" (to je svah okolo naší zahrady, který jsme vloni na podzim osázeli skalníky a růžemi, nechali jsme tam hodně sil a někdo i své zdraví).

 

Snad se nám první setkání i přes menší nedostatky vydařilo a a naši návštěvníci budou mít chuť si ho zopakovat. Příště si určitě vyšetříme čas i na Mölkky - oblíbenou hru našich finských partnerů.

 

 

více fotografií zde


Zpracováno systémem WEBEasy od firmy TH SOFT. Vytištěno ze stránek www.zahradyusplavu.cz 21. 7. 2019, 17:59