icon_white_edit
icon_white_mail
icon_white_search
icon_white_tree
icon_white_home


Začínáme znovu

  

Ano, je to tak. Projekt podporovaný z fondu EU skončil, ale zahrada je stále tady a čeká, kdo se jí ujme. Začínáme vlastně znovu, za jiných podmínek. Přejeme si, aby zahrada zůstala příjemným místem pro setkávání, inspirací pro všechny, kdo se zajímají o zdravý životní styl, potěšením pro smysly.

 

Zvažujeme různé možnosti využití zahrady. I proto jsme se setkali 24.2.2015 v širší sestavě, procházeli zahradu i zázemí a diskutovali, jaké jsou naše možnosti. Schůzky se zúčastnil také pan Dujka, který nás ujistil, že naše snažení podpoří. V našem organizačním týmu stále zůstávají Kristina, Olina a Jana. A máme velké štěstí, že se k nám přidala paní Světlana, která se zahradě bude věnovat pravidelně. 

 

Navštívili nás také zástupci Centra pro duševní zdraví se kterými plánujeme zkušební využití zahrady pro dobrovolné aktivity klientů centra, chceme aby zahrada i nadále sloužila jako místo pro zahradní terapii.

 

Zahradu určitě nebudeme využívat tak intenzivně, jako minulý rok. Dolní terasu bychom chtěli přeměnit na políčko s kvetoucími bylinami. Bylinkový svah-chloubu naší zahrady je třeba udržovat, určitě úrodu bylinek využijeme při plánovaných aktivitách a vůně bylinek v létě je nepostradatelná. Na horní terase zachovat kruhový záhon jako kousek přírodní zahrady a záhony za skleníkem využít pro pěstování omezeného množství zeleniny, abychom návštěvníkům zahrady mohli nabídnout i zahradní pohoštění. A rozhodně musíme udržovat trvalkové záhony, které už se pěkně zapojují, a ani na letničky k řezu nebo na sušení nezapomínáme.

 

 

A tak se ptáme - připojíte se k nám? Pomůžete podle svých možností? A co vlastně potřebujeme?

 

Určitě rádi přivítáme každého, kdo přiloží ruku k dílu přímo na zahradě - nejde jen o ryze zahradnické práce, máme letos v plánu také postavit na zahradě kompostovací záchod, vybudovat na horní terase řádný kompost. 

 

V termínech pravidelných zámeckých farmářských trhů chceme uspořádat akce pro veřejnost (např. jarní aranžování, zdravé zahradní vaření, slavnost pro děti, bylinkovou neděli, mixed pickles...). Potřebujeme proto každou šikovnou ruku a hlavu, která pomůže při organizaci těchto akcí a neodmítneme ani materiální pomoc či dobré nápady.

 

Jaro se blíží, i když to tak za okny zrovna nevypadá. Pojďte s námi probudit zahradu ze zimního spánku, těšíme se na Vás!

 

 

Pište na mail  zahradyusplavu@seznam.cz nebo kristina@sdruzenisplav.cz nebo jana@schloglova.eu

 

nebo volejte na číslo  603 383 527 (Kristina) nebo 608 124 716 (Jana).